Πέμπτη 21 Μαΐου 2009

ΣΗΜΕΡΑ 21/05/2009 ΣΤΙΣ 10:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ, Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΟΦ ΣΤΟ ΑΡΤΑ ΤV.

Ύστερα από επίσημη πρόταση του κ. Μπανιά προς το συμβούλιο του ΑΟΦ, οι εκπρόσωποι της ομάδας θα εμφανιστούν στις 10:00 το βράδυ στην αθλητική εκπομπή του έγκριτου αθλητικού δημοσιογράφου και θα μιλήσουν για την μεγάλη επιστροφή στη Α΄ΕΠΣ καθώς και όλα όσα αφορούν το παρελθόν το παρόν και το μέλλον της ομάδας.
Εμείς από το blog μας ευχαριστούμε τον κ. Μπανιά που στηρίζει το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και δίνει βήμα σε όλες τις ομάδες να εκφράσουν τις απόψεις τους και να τις γνωρίσει το ευρύ κοινό.

Δευτέρα 18 Μαΐου 2009

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 18/05/2009

ΝΑΤΟΙ,ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

ΤΟΥΣ ΚΛΕΨΑΜΕ ΤΗΝ ΦΙΕΣΤΑ.Ο ΑΟΦ 2-4 ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΧΕΡΟΥΣΙΑ

Η ομαδάρα μας χθες, απέδειξε σε όλους ότι δεν ανέβηκε, ούτε κατά τύχη ούτε με βοήθεια, όπως λένε κάποιοι "καλοί" συντοπίτες μας, άλλα κέρδισε την άνοδο της νταιλίκι και με μαγκιά, επικρατώντας άνετα, αν και με αρκετές ελλείψεις, 2-4 εκτός έδρας απέναντι στην ομάδα της Αχερουσίας, η οποία υποκλίθηκε και αναγνώρισε την ανωτερότητα μας, στο τέλος μάλιστα μας ζήτησε να πανηγυρίσουμε μαζί δίνοντας μας ένα κουτί σαμπάνιες και προσκαλώντας μας στο γλέντι που έστησαν για την άνοδο τους για πρώτη φόρα στην Α΄ ΕΠΣ, την οποία παρεμπιπτόντως προσπαθούσαν από το 1981.

Αγωνιστικά τώρα, ο ΑΟΦ πήγε με αρκετές ελλείψεις στην σύνθεση του, αλλά αποφασισμένος να δείξει ότι δεν πήρε τυχαία το εισιτήριο της ανόδου στην Α΄ΕΠΣ.
Στο 9΄ κιόλας λεπτό η Αχερουσία μας αιφνιδίασε και σε μια ολιγωρία της άμυνας μας έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας ξύπνησε και άρχισε έναν επιθετικό μονόλογο με τον Στάθη και τον Νίνη να οργιάζουν κάνοντας άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα και μέσα σε 20΄ λεπτά ανατρέψαμε, το εις βάρος μας μέχρι τότε σκορ, σε 1-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ο ΑΟΦ επιτίθονταν κατά κύματα, με την Αχερουσία ανήμπορη να κάνει οτιδήποτε να αντιμετώπιση το ταλέντο των παιχτών μας, αρκέστηκε στο να γλιτώσει μόνο με 2-4.
Τα γκολ της μεγάλης επιτυχίας πέτυχαν:ο Τόκης με πέναλτι, Σ. Ζιώγας, Στάθης και ο Ντέκο ενώ αξίζει να αναφερθούμε και σε μια πανέμορφη φάση, κατά την όποια ο Στάθης εκτέλεσε κόρνερ και ο Σ. Ζιώγας έπιασε καταπληκτική κεφαλιά πάνω στην κίνηση με την μπάλα να γλύφει από την έξω πλευρά το οριζόντιο δοκάρι.

Όλοι οι παίχτες ήταν υπέροχοι, με τον Στάθη, τον Νίνη, τον Κ. Χουλιάρα, τον Σ. Ζιώγα και τον Θ. Ζιώγα να ξεπερνούν τον εαυτό τους.
Η έντεκα πρωταθλητές ήταν: Χουλιάρας Γ., Ζιώγας Αθ., Αντρ. Λιλάι, Τόκης Ν., Χουλιάρας Κ.,Κωστάκος Επ., Ζιώγας Σπ.,Παπαλέξης Στ., Βενετίκος Κ., Βαρούχος Η., Κωστάκος Δ.

Η ΑΟΦΑΡΑ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ
Και μαθηματικά πλέον η ομαδάρα μας μετά από 3 χρόνια επέστρεψε στην Α΄ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας στην κατηγορία όπου επιβάλλεται να βρίσκεται να διαπρέπει και να δημιουργεί νέα ταλέντα.
Το ματς με την συμπαθέστατη ομάδα της Λούτσας ήταν τυπικής διαδικασίας και έληξε 6-3 υπέρ μας.
Ο τελευταίος αγώνας μέσα στην Αχερουσία θα είναι εκδρομικού χαρακτήρα με καφεδάκι στην Γλυκή και επίσκεψη στις πηγές του Αχέροντα.
Παραλίγο να έχουμε γραντ-γκινιολ στην τελευταία αγωνιστική αφού η ομάδα της Αχερουσίας έχασε μέσα στη Κρανιά, έτσι αν ο Άγιος Γεώργιος κέρδιζε μέσα στην Καρυά θα πλησίαζε στους τρεις βαθμούς την Αχερουσία και στο τελευταίο αγώνα η άνοδος της τρίτης ομάδας θα εξαρτιόνταν από τον ΑΟΦ, ο οποίος αγωνίζεται στο κλείσιμο του πρωταθλήματος με την ομάδα της Αχερουσίας.
Σπουδαίος επίσης αγώνας έγινε και στο Γήπεδο της Καμπής μεταξύ των ομάδων ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ 04 και ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΒΑΛΑΝΙΔΟΡΑΧΗΣ . Η φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι εντυπωσιακοί πιτσιρικάδες του Φιλίππειον ανακάμψανε και στο 89' λεπτό ισοφάρισαν τον αγώνα σε 2-2. Ο αγώνας έληξε 2-3 αφού στο 93΄σε μια τυχερή φάση η Βαλανιδοραχη σημείωσε το τρίτο της γκόλ.
Να σημειωθεί ότι στο 55' ακυρώθηκε κανονικό γκολ υπέρ των γηπεδούχων.
Ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα του Φιλίππειον που έχει την δύναμη και το σθένος και χτύπησε όλες της μεγάλες ομάδες και μάλιστα με ανατροπή του σκορ.
Αυτοί οι πιτσιρικάδες θα έχουν ευοίωνο μέλλον.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Α.Ο.ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ-Α.Ο.ΛΟΥΤΣΑΣ 6-3
Α.Ο.ΝΑΡΚΙΣΣΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΟΥΒΟΠΟΤΑΜΟΥ 0-3 α.α.

12. ΠΑΣ Λευκάτας 27
Ανεβαίνουν στη Α΄ ΕΠΣ η τρεις πρώτες ομάδες.

Πέμπτη 7 Μαΐου 2009

ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΦΙΕΣΤΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

ΜΑΤΣ ΑΝΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΦ

Το Σάββατο 9/5/2009 στο Γήπεδο Φιλιππιάδας και ώρα 17:00 θα διεξαχθεί ο αγώνας μεταξύ του ΑΟΦ και της Λούτσας.

Όλοι στο γήπεδο να γιορτάσουμε την άνοδο της Ομάδας μας στην Α΄ΕΠΣ.

Δευτέρα 4 Μαΐου 2009

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 04/05/2009

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΟΦΑΡΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Ο ΑΟΦ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΣΤΗΝ Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΟΦ εναντίον της ομάδας Φιλιππιάδα 2004 και με έναν βαθμό στα επόμενα δύο παιχνίδια (με Λούτσα εντός έδρας και Αχερουσία εκτός) επανέρχεται στα σαλόνια της Α΄ΕΠΣ μετά από 4 χρόνια απουσίας.

Το ματς κινήθηκε σε φιλικό επίπεδο αφού η συμπολίτισσα μας χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον κατέβηκε με τους μικρούς οι οποίοι έδειξαν ότι το Φιλιππειον έχει πολύ μέλλον σαν ομάδα.
Θετικά ήταν και τα νέα από τους διεκδικητές της τρίτης θέσης που οδηγεί στην άνοδο, η Καρυα έχασε μέσα στην Αχερουσία με 3-1 χάνοντας έτσι και κάθε ελπίδα για άνοδο, ενώ ο ΗΡΑ κάνοντας χθες το ρεπό του έμεινε 5 βαθμούς πίσω μας.

Εγώ θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα Φιλιππιάδα 2004 για το αθλητικό πνεύμα που επέδειξε στους μεταξύ μας αγώνες και να τους ευχηθώ να συνεχίσουν να διαπλάθουν και δημιουργούν καλούς αθλητές και ποδοσφαιριστές.